Artık pizza da yapıyoruz

Biz bu restoranı açarken sadece steak ve burger olareak planlamıştık. Yaklaşık 3 yıldır da planımızı kararlılıkla uyguladık. Bu süreçte en çok karşılaştığımız sorulardan biri şüphesiz ki “Neden pizza yapmıyorsunuz?” idi.

Cevabı basitti: Pizza nasıl yapılır bilmiyorduk. Burger konusunda uzmanlaşmak için zamana ihtiyacımız vardı. Enerjimizin çoğunu restoran işletmeciliğini öğrenmeye ve burger pişirmede uzmanlaşmaya harcıyorduk.

Aradan 3 yıl geçti. Hedeflerimizi birer birer yakaladık. Yerli ve yabancı misafirlerimizin ifadeleriyle ‘Alanya’da burger konusunda 1 numara’ olduk.

İşte şimdi pizzaya sıra geldi. Haftalarca süren çalışmalar, denemeler sonunda kalitemize uygun pizzayı yapmayı başardık. 9 çeşitle başlıyoruz: Sebzeli sevenler için Vegetale, et ve şarküteri ürünleri sevenler için Meatlovers, ananaslı Hawaii, fazla malzeme sevmeyenler için Margherita, olmazsa olmaz 4 peynirli Quattro Formaggi, tavuklu Pollo, acılı Bolognese, deniz mahsulleriyle bezeli Di Mare ve bizim en sevdiğimiz sucuklu – yumurtalı pizza Turca.

Pizzamız ince hamurlu ve lezzetli ama geliştirme süreci devam ediyor. Sadece Alanya’nın veya Antalya’nın en iyi pizzasını yapmak bizi tatmin etmiyor. Her zaman daha iyiye ulaşmak için çabalıyoruz.

Pizzada bütün mesele iyi bir hamur karışımı yakalamak. Bunda da en önemli iki girdi un ve maya. Çalışmalarımızın odağında da bu ikisi var.

No Comments »

No comments yet.

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URL

Leave a comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Google+